П'ятниця, 15 червня 2012, 12:14

Фідер на річці

Фідер на річціРиболовля на фідер захоплююча сама по собі, але цілком може розкрити свій потенціал саме на течії. Потік води, який не рідко заважає рибаку утримати годівницю на місці, робить для нього і величезну послугу - розносить прикормку за течією. Це дає можливість залучити рибу до нашого оснащення з великою акваторії. Але ловити в таких умовах фідером не завжди просто, а на деяких ділянках навіть неможливо. Давайте сьогодні поговоримо про способи мінімізації впливу течії на оснащення фідера, розберемо їх сильні і слабкі сторони.

Течия однієї річки на різних її ділянках може помітно відрізнятися. Умовно її можна розділити на середню - використовують годівниці вагою до 80 граммів, і сильне - доводиться застосовувати годівниці важче 80грамм. У першому випадку проблем з правильним підгодовування не виникає, годівниця добре тримається на дні, не зноситься, і прикормку вдається доставляти практично в одне і теж місце. На сильній течії все набагато складніше, і утримати годівницю буває дуже важко, навіть використовуючи для цього всі відомі способи.

 

Але навіть на швидкому руслі можна знайти ділянки річки, на яких потік води буде значно слабкішим. Місця з вирами, з зворотною течією, затоки, повороти русла - практично завжди можна відшукати на протязі річки в кілька кілометрів. І такі місця можуть бути навіть дуже уловистими, адже більшість видів риб теж не любить сильний струмінь, при якому важко шукати корм і потрібно постійно витрачати зайві зусилля для протистояння течії. Але пошуки таких місць можна провести далеко не завжди, і бувають ситуації, що ловити доводиться саме на сильній течії. Головна проблема при цьому - це труднощі з визначенням рельєфу дна та знесення годівниці. Навіть якщо на сильному потоці води нам вдасться визначити перепад глибини, яму, колонію черепашок, то втримати годівницю на такому місці виходить далеко не завжди. Рибалка робить закид в одне місце, а годівниця, слідуючи течією, прибивається до берега і прикормка розсипається по всьому шляху її знесення.

Як пристосувати фідер до лову на сильній течії? Розглянемо кілька рекомендацій:

  1. - Якщо течия дійсно «шалена» і весь важкий арсенал ваших годівниць не справляється з потоком води, то краще пошукати інше місце або водойму. В іншому випадку читаємо далі ...
  2. - Самий основний спосіб утримання годівниці: це збільшити її вагу. Зносить 80грамм - поставити 100, зносить 120 поставити 150 або додати грузик;
  3. - Третій важливий момент - використовувати більш тонку ліску або шнур;
  4. - Ще один спосіб уникнути зносу (спірний варіант, докладніше про це нижче) підняти фідер якомога вище, при цьому у воді буде знаходитися менше ліски;
  5. - Закидати годівницю ближче до берега, течия там, як правило, спокійніша;
  6. - Використовувати годівниці, які більше підходять для течії, наприклад, з трикутною формою, з зачепами на дні і т.д.
  7. - Змінити вершинку фідера на більш жорстку;
  8. - Стравити ліску або шнур, створюючи петлю у воді (не завжди працює);
  9. - Якщо ці способи не допомагають, і годівницю зносить як і раніше, то можна почати освоювати спосіб лову «на знос» або повернутися до пункту 1.


Тепер по порядку розберемо ці способи.

1. Використовувати більш важкий вантаж годівниці

Це перший з найдієвіших способів. Найчастіше саме взявши більш важку фідерну годівницю можна впоратися з течією. Але тут є одна велика і одна маленька перешкода. Перше це - тест фідера, і друге - відсутність підходящої годівниці в запасі.

Якщо ви зібралися ловити на течії, та ще й на швидкої, то необхідно придбати важкий, або навіть екстра важкий фідер. Популярний тест вудилища до 120 грамів це не межа, при такому кастингу ви зможете закидати тільки 100 грамові кормушки (не забуваємо, що до її вазі потрібно додавати вагу прикормки і намагатися не перевищувати це значення). Для багатьох річок можуть підійти фідерні вудилища з тестом в 140-160 грамів і більше.

Хоча такий потужний клас фідерів можна швидше віднести до коропових вудилищ, ніж до фидерів. Хоча вершинка ще буде надавати фідеру його «фірмову» чутливість, але швидкий лад бланка, вже не зможе передати тих відчуттів при виведенні риби, через які так багато люблять ловлю на фідер.
Зрозуміло, що в запасі фідеріста повинні бути годівниці і для стоячої води (30-60граммів) і для течії (80-120граммов і більше). Якщо потрібної ваги не виявилося, а тест фідера дозволяє, то можна додати невеликий грузик до ваги годівниці. Але така конструкції «тримає дно» гірше ніж монолітна годівниця такої ж ваги.

Тут потрібно відступити і сказати, що вага годівниці повинна перебувати «на грані», тобто не варто ловити на занадто важку годівницю, вага якої буде завищена для даної течії. Чому це важливо? Фідерна снасть буде оптимально налаштована тоді коли годівниця буде зриватися з місця, при клюванні риби. Тим самим відбувається самозасікання риби, і рибалці при ловлі на течії з правильно підібраною годівницею (з збалансованим оснащенням) дуже часто доводиться тільки вивести рибу. Якщо ловити на важку годівницю, то риба своїм клюванням не в змозі зірвати її з місця, і її «правильна» самозасічка не вийде.
Використання важких годівниць може привести до їх більш частим відстрілам і навіть до пошкодження кліпси на деяких котушках. Щоб без боязні закидати таку вагу на тонких лісках і шнурах можна використовувати шок лідер на фідері. А регулювати дальність закидання краще за допомогою гумки на шпулі.

2. Використовувати більш тонкий шнур і ліску

Другий найдієвіший спосіб боротьби з течією. У багатьох випадках перехід на більш тонку ліску з використанням шок лідера або перехід на плетену волосінь з тим же шоком з моноліски, дозволяє краще тримати дно і використовувати більш легкі годівниці.

Зрозуміло, що чим менше діаметр ліски то тим менший опір вона чинить потоку води, але при цьому і втрачає у своїй міцності. Звідси і відстріли при закиданні, швидке перетирання на черепашках і більш високий ризик травмуватися при закиданні (потрібно уважно ставитися до можливості порізки пальця шнуром при закиданні).
До мінуса можна віднести необхідність використання шок лідера. Вузол від нього не завжди вільно проходить через кільця вершинки фідера, та й багато рибалок чомусь так і не потоваришували з ним.

3. Витягнути якомога більше волосіні з води, піднявши кінчик фідера вище

На невеликій дистанції лову (до 30 метрів) це досить дієвий метод боротьби з течією. Чим менше плетінки або ліски буде у воді, тим з меншою силою на неї буде діяти потік води. Але на далеких дистанціях частина ліски, яку вдалося витягнути з води, не помітно зменшує вплив течії. Тут може допомогти, навпаки, метод витравлювання волосіні, про який мова піде нижче.

До мінусів цього способу можна віднести неможливість застосування в сильний вітер і чисто людський фактор: на вершинку на тлі води набагато приємніше дивитися, ніж на фоні неба. Це не так зручно і не так цікаво, адже крім риболовлі ми приїжджаємо до річки, щоб насолодитися її течиєю і простором.

4. Робити закидання фідера ближче до берега, там, як правило, течия більш слабка

До того ж і риба при стрімкому потоці води притискається до берега, там і корм затримується краще, і підводне життя багатше.

5. Використовувати правильну форму годівниці

Для течії краще брати прямокутні і трикутні форми фідерних годівниць. Ще краще якщо у них на дні є зачепи (ніжки). Багато допрацьовують годівниці самі, ставлячи на них дріт або цвяхи. При саморобному виготовленні годівниць можна зробити різні варіанти таких пристроїв для кращого утримання на дні. Але при цьому з'являється і схильність до зачепів і збиранню трави та сміття годівницею.

6. Поставити вершинку жорсткіше

Для течиї ставиться найжорсткіша вершинка з комплекту. Не самий потужний спосіб боротьби, але краще не забувати про це.

7. Витравити більше ліски, створюючи петлю за течією

Здавалося б, суперечить рекомендації підняти фідер якомога вище і витягнути більше ліски з води, - так воно і є. При дистанціях понад 25 метрів, після закидання треба навпаки стравлювати ліску (метра 2-3-4), залишаючи кліпсу відкритою. Працює такий спосіб при не дуже сильній течії (вага годівниці, яка утримується при цьому, близько 80 грамів).

Лісочка або шнур утворюють петлю, і знаходяться в напрямку потоку води, створюють менший опір течії, ніж при натягнутому положенні. Тобто при такому положенні тиск потоку буде впливати на середину волосіні, а її краї будуть лежати «в потоці». Поклівку при цьому видно гірше, але все одно реєструється. Тут можна провести аналогію з фалом якоря для човна. Але такий метод стравлювання шнура не дає результату на сильному потоці води.

8. Ловити на знесення годівниці

Трохи інший тип лову, ніж ми звикли. Для цього нам знадобиться відносно чисте дно річки без зачепів, поводок до метра і пінопластова кулька, підсаджена на гачок до насадки.

Годівниця при такому способі не утримується на дні, а постійно переміщується. При цьому насадка за течією рухається попереду годівниці, а підгодовування інтенсивно розмивається і випереджає насадку. Добре працює при активному клюванні в літній час. Коли риба засікається, видно характерні посмикування вершинки фідера. При цьому перезаброси робляться частіше, і в сторону протилежну течії. Іноді саме таким способом на деяких ділянках річки можна хоч щось наловити.


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Головна сторинка |   Карта сайту  |
Використання матеріалів сайту тільки з активним гіперпосиланням на сайт http://feeder.in.ua