Четвер, 22 вересня 2011, 10:55

Вузли для риболовлі з шнуром (плетінкою)

вузли для плетінки
На сьогоднішній день існує безліч риболовецьких вузлів. Багато рибалок самі допрацьовують їх постійно, пристосовуючи до своїх потреб і під своє бачення міцності снасті. Більшість рибальських вузлів які використовуються нами для моноліски, підійдуть і для плетених шнурів. Але все-таки, для плетінки рекомендується використовувати деякі вузли, які дають найбільшу міцність.
У сьогоднішній статті розглянемо декілька найпопулярніших і нескладних вузлів при використанні шнура. А також спробуємо зрозуміти, чому різні виробники радять різні вузли для своєї продукції.

Отже, чим же повинні відрізнятися рибальські вузли для шнура і для звичайної ліски?
Насправді важко відповісти на це питання однозначно. Плетені шнури від різних виробників можуть мати свої унікальні властивості, які в свою чергу можуть надавати різний вплив на один і той же вузол.

Для виробництва плетеного шнура використовуються різні типи волокон (наприклад Spectra або Dyneema). У готових плетінок відрізняються способи плетіння волокон, їхня кількість, спосіб спайки або склад зовнішнього покриття плетінки. Саме тому виробники намагаються рекомендувати свій варіант прив'язки шнура. На самій бобіні з плетінкою може бути представлено кілька варіантів прив'язки, або навіть йти в комплекті маленька брошурка з рекомендаціями. Саме властивості характерні для своєї продукції враховується в цих рекомендаціях.
Наприклад, якщо взяти на сьогодні одних з найбільш популярних виробників плетених лісок Power Pro і Fire Line, то побачимо, що рекомендують вони різні вузли. Power Pro радить Юні, а Fire Line Паломар.

Для визначення надійних вузлів для шнура необхідно зрозуміти, як діють самі елементи вузла на нашу ліску. Ясно, що шнур при будь-якому вузлі піддається чималої деформації. Під час прив'язки гачка або вертлюжка, ми затягуємо вузол, при цьому відбувається зсув внутрішніх шарів у будь якої ліски, в тому числі і у плетеної. Змінюється внутрішня структура плетінки, деякі волокна надмірно витягуються, а інші отримують надмірну напругу, а це відповідно призводить до втрати міцності.

Причому, крім обраного вузла, на розривну міцність шнура впливають такі фактори як:

  • Змочування вузла перед затягуванням;
  • Форма перетину плетінки;
  • Її товщина.

Змочування. Не зайвим буде ще раз згадати важливість змочування будь якого вузла при затягуванні. Якщо його затягувати в сухому стані, то плетінка при цьому істотно нагрівається. Хоча цей процес і короткочасний, але він здатний значно вплинути на структуру зовнішнього і внутрішнього шару.

Причому чим складніше вузол (тобто в ньому є багато петель і скруток) тим ефект руйнування шнуру від надмірного тертя більш відчутний. При таких вузлах сантиметрів 10-15 шнура може піддатися істотної деформації.

Форма перетину. Коли затягується вузол, відбувається скручування волокон, причому плетінка круглої форми скручується набагато менше ніж плоска. Це скручування додатково зменшує міцність, створюючи чималу напругу на деяких волокнах.

Товщина плетінки. Шнур складається з декількох ниток, зрозуміло, що чим більше його діаметр, тим більше використовується ниток, відповідно зростає і міцність плетеної ліски. Відповідно шнури з великим діаметром, будуть менш критичні до деформації при затягуванні вузлів.

Отже, як використовувати вищесказані висновки?

Ну, по-перше: не забуваємо змочувати вузол не тільки при затягуванні на плетінки, але і на будь якої ліски. По-друге: слід підібрати нескладний вузол. Він буде надавати менший вплив на волокна. Такі фактори як форма перетину плетеної ліски і її діаметр, хоч і впливають на міцність вузла, але враховувати їх при купівлі слід скоріше з економічних міркувань і з конкретних умов риболовлі.

Розберемо, як краще прив'язати шнур?

Пару років тому російский журнал «Спортивне рибальство» проводив тестування трьох на його погляд найміцніших рибальських вузлів для шнура: Паломар (він же Palomar knot, Swivel knot), Гріннер (більше популярна назва - Юні, він же Grinner knot, Uni knot, Hangman's Knot ) і Хоумер (Homer knot).
Результат тестування для плетінок від різних виробників, ви можете бачити в наведеній таблиці:

Міцність риболовних вузлів для плетінки

Як бачимо невелику перевагу при використанні різних п'яти плетінок має саме Паломар, а за ним йде Юні. Саме вони, навіть порівняно з Хоумером, більш прості і мають до того ж високу міцність і популярність при прив'язуванні звичайної ліски.
З мого досвіду саме Паломар є одним з найпопулярніших рибальських вузлів для шнура. Дійсно надійний і простий вузол.

Вузол паломар
Раз: робимо петлю і протягуємо її у вушко.
Два: пов'язуємо звичайний вузол, при цьому вушко повинне знаходитися в центрі петлі.
Три: у нашому випадку протягуємо вертлюжок з карабіном через отриману петлю, змочує і акуратно затягуємо.
Все. Дуже просто і до того ж надійно.

До Паломара я б додав такі корисні вузлики для риболовлі, як:
• Юні (Uni knot);
• удосконалений Клінч (Improved Сlinch knot);
• «кривавий» вузол (він же Blood knot, Attach knot, Fisherman's bend knot), що підходить для скріплення двох шнурів.

Юні вузол, рекомендований компанією Power Pro, теж простий і дуже надійний.

Юні вузел
Протягуємо шнур у вушко і робимо петельку. Вільний кінець розміщуємо поверх основної плетінки і протягуємо в петельку. Обмотуємо цим кінцем складену в два шари плетінку, роблячи при цьому від 5 до 7 оборотів. Змочуємо, затягуємо і вузол готовий.

Третій надійний рибальський вузол для шнура це Клінч, причому його різновид, що отримав назву вдосконалений Клінч (Improved Сlinch).

КлінчПочаток стандартний - протягуємо шнур в колечко, і обмотуємо 5-6 разів основну нитку. Протягуємо вільний кінець через маленьку петельку біля вушка і через велику петлю. Змочуємо і затягуємо. Теж просто, хоча за надійністю цей вузел дещо поступається першим двом.

Ну і останній вузол, він відмінно підходить для зрощування шнура і для з'єднання його з ліскою. Беремо два вільних кінця плетінки, накладаємо їх один на одного і робимо кілька оборотів.

Для шнуру вузолКількість оборотів може бути різна. Зазвичай роблять від 5-ти до 8-10-ти обертів. З зростанням числа обертів збільшується і міцність вузла і його розмір. А розмір грає чимале значення при проходженні їм через маленькі кільця вершинки фідера. Якщо пов'язують плетінку і ліску то плетінкою можна зробити 8 оборотів, а ліскою 5.
Відводимо один з кінців, протягуємо під перший виток і отримуємо петельку. Тепер іншим кінцем робимо такі ж обороти і також протягуємо через центр. Змочуємо і затягуємо. Вузел важкуватий, але відмінно з’єднує два шнури або ліски. До того ж виходить невеликим за розміром. На готовий вузлик при бажанні можна капнути суперклею, він поліпшить ковзання при проходженні через колечки фідера.
Ці чотири рибальських вузла відмінно підійду для прив'язки плетінки, так і звичайної ліски. Як бачимо на малюнках, вони відмінно підходять для прив'язки гачків.
Вивчивши і запам'ятавши їх, ви не будете вже відчувати сумнівів в міцності вашої снасті. Так, і не забуваємо змочувати шнур перед затягуванням!

Історія виникнення і сучасне виробництво плетінки для риболовлі

Три питання про фідерних гачках

Рибальські вузли для повідків 


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Головна сторинка |   Карта сайту  |
Використання матеріалів сайту тільки з активним гіперпосиланням на сайт http://feeder.in.ua