Понеділок, 05 вересня 2011, 22:07

Плетінка для риболовлі

Плетіна ліска для рибної ловліЯк ми з вами побачили з попередніх оглядів на нашому сайті, існує чимало хороших лісок для лову на фідер. Більшість з них розроблялося спеціально для фідерної ловлі і володіють зменшеної розтяжністю, що підходить для рибалки на відстанях до 25-40 метрів.

Але все таки, більшість фідерістів вибирає саме плетену жилку. Причому більшість із цієї більшості і чути не хочуть про використання моноліски для фідера: «Спробувавши плетінку один раз - не зможеш вже ловити на звичайну ліску». У цьому звичайно є здоровий глузд. Про те, що все таки вибрати: плетену ліску або моно, написано чимало статей, але сьогодні ми розглянемо плетену ліску по факту:

  • - історія її появи;
  • - структура плетеної ліски;
  • - «діаметр» плетінки;

Поява сучасної плетеної ліски дало багато нових відчуттів для любителів риболовлі. Ловля на спінінг вже не уявляється без шнура. І чутлива донна снасть дає більше можливостей і відчуттів для рибалки. Хоча, за статистикою в світі набагато в більшій кількості продовжують використовуватися монолескі, але саме для нашої фідерної ловлі плетінка має велику актуальність.Сьогодні плетені ліски представлені дуже широко

Плетені ліски від різних виробників можуть володіти різними унікальними властивостями, і спосіб з'єднання волокон також може бути різним. Волокна можуть бути сплетені чи спаяні, плетінка може бути оброблена певним складом, способи покриття поверхонь таких лісок, також можуть відрізнятися. Ну і нарешті, кількість використовуваних волокон різна, а саме ця одна з характеристик, що говорить про міцність плетінки.

Отже, що може бути простіше: кілька волокон з'єднаних між собою особливим способом. Але лише порівняно недавно (близько 20 років) з'явилася відповідна технологія виготовлення сучасних рибальських плетінок з високоякісних матеріалів. Але що було до цього?

Історія плетених лісок.

Волос коняки використовували для плетіння риболовнийх нитокНасправді прототип сучасних плетених лісок відомий давним-давно. Цим прототипом була звичайна плетена нитка, тільки вона повинна була бути як можна тонше і мати прийнятну міцність. Перший варіант - груба плетена нитка з льону. Володіла підвищеною міцністю і підходила для лову не полохливою і великої риби.

Ну і другий широко відомий спосіб плетіння нитки з кінського волосу. Хвіст коняки довгий час заплітали, не даючи волоссю плутатися і передчасно рватися. Для плетіння підбирали волосся довжиною близько метра і більше. Три волосини сплітали між собою, і робили звичайну косичку, в яку крок за кроком вплітали наступні волосся. Проста технологія. Але й кінська нитка виходила не настільки міцною і довговічною, як хотілося б. Але могла цілком витримати навантаження до одного або навіть півтора кілограма. Так що на юшку наловити риби цілком вистачало.

З настанням науково-технічної революції з'являлися і нові матеріали. У тому числі синтетичні волокна. У минулому столітті було налагоджено промислове виробництво плетених риболовецьких лісок.
Починаючи з 40-50-х років пішов процес бурхливого розвитку хімічних волокон. У 70-х роках поліефірне волокно (поліестер, лавсан) стало широко використовуватися при виробництві одягу і для створення риболовних плетених шнурів. Ці плетінки вже могли конкурувати з капроновими монолісками і широко використовувалися. Ціна на них була висока, але висока стійкість до стирання, менша розтяжність ніж у звичайних лісок, підвищена міцність і відсутність боязні сонячних променів - створили новий рівень в якості пропонованих товарів для рибного лову.
Далі в 70-х роках з'явився такий міцний матеріал як кевлар. Стали застосовувати його і для плетених лісок. Але, не дивлячись на свою міцність, плетінки з кевлара володіла слабким опором до стирання і боялася сонячних променів. Такі плетені ліски спеціально покривали захисним складом, що негативно позначилося на їхній вартості.

Вже в 90х роках стали доступні нові синтетичні волокна. А конкретно для рибальської плетінки, стали використовувати карбоцепні (що містять у ланцюзі макромолекули лише атоми вуглецю) поліетиленові волокна, відомі під торговими марками «спектра» (торгова марка американської фірми Honeywell), «дайнема» (торгова марка голландської компанії DSM NV) і PE ( Dacron, спільна торговельна марка підприємств Toyobo / DSM з Японії).

Ці поліетиленові волокна володіють відмінними характеристиками:

  1. міцність у таких волокон більше міцності стали в 20 разів, при тому ж діаметрі;
  2. практично нульова розтяжність;
  3. не вбирають вологу;
  4. волокна володіють відмінною стійкістю до дії агресивних середовищ, в тому числі і до впливу атмосферних явищ.

 

Сучасне виробництво плетеної ліски

Волокно Dyneema, Spectra, і PE випускають лише кілька хімічних концернів, які до рибальських брендів не мають прямого відношення. А вже наші з вами улюблені виробники шнурів, на своєму виробництві обробляють ці волокна на свій розсуд.


Структура плетеної жилки.

Отже, на сьогоднішній день для виготовлення плетінок для риболовлі використовують поліетиленові волокна Dyneema (дайнема), Spectra (спектру) і PE. Причому перша марка набула більшого поширення в Європі, друга на американському ринку і третя японському.
Великі концерни виробники рибальських снастей закуповують це «сиру» сировину, і обробляють її під свої потреби та бачення того якими властивостями повинна володіти рибальська плетінка. Ще більш невеликих компаній купують оптом готовий шнур і намотують його на котушки під своїм вже брендом. У підсумку отримуємо кілька сотень різних виробників плетінок.

Як бачимо сировина для плетінок практично однакова. А на характеристики шнура впливають спосіб з'єднання ниток, покриття, фарбування ... - коротше сам технологічний процес обробки волокна для риболовецьких шнурів.

На сьогодні плетену ліску виробляють двома способами:

  • - способом плетіння (звідси пішла і назва самої плетінки);
  • - способом спайки (більше підходить назва шнур).


У першому способі кілька ниток які складаються з десятків або сотень тонких (близько 0,85 мікрон) волокон, сплітають між собою. Так у готовій плетеної ліски, залежно від товщини, може використовуватися кілька сотень первинних волокон. Способи плетіння лісок змінювалися з часом, і навіть у одного виробника при однаковій товщині плетеної ліски спосіб плетіння може істотно відрізнятися.

виробництво плетінки саме способом плітенія. Само плетіння відбувається надшвидко.Щільність плетіння дуже висока. Більше поширення одержало сплетіння трьох і чотирьох ниток, у більш «просунутих» виробників використовується в'язання з восьми ниток. Що відповідно дає більшу міцність, більш круглий перетин плетінки, поліпшується ковзання, але відповідно і ціна готової продукції стає вище.

Різна структура плетінкиУ другому способі плетіння не використовується. Замість нього волокна викладаються паралельно і з'єднуються між собою термохимическим методом. Але тут і криється «підводний камінь» такого способу виготовлення. Як відомо поліетилен погано переносить високу температуру. І одержувані термічним спіканням шнури поступаються в міцності класично сплетеним. Хоча і мають меншу ціну і відповідно більшу популярність серед рибалок. Спекаемі плетінки можуть випускатися без оболонки, а можуть покриватися спеціальним складом, який збільшує їх стійкість до механічних впливів, але збільшується і діаметр готової плетінки.

Далі вже готові плетені ліски піддають процесу фарбування. До речі білий колір плетінки - це її природний колір. Думка про те, що біла плетінка міцніша її кольорових аналогів помилкова, тому що крім фарбування виробник використовує й інші хімічні добавки для поліпшення якостей шнура, наприклад його ковзання.
На останній стадії виробництва плетена ліска піддається «преднатежінню». Вона розтягується під зусиллям 70-80% від своєї розривного навантаження. Це надає плетінці нульову розтяжність під час її використання.

від структури плетінки залежить її здатність до плаванняРізне поєднання оброблених волокон і додавання спеціальних ниток, дає плетінці різні здібності до плавання у воді.


«Діаметр» плетінки

Багато хто вже знає, що діаметр плетінки річ умовна. Ліска з плетеним способом виготовлення має різну товщину перетину. А діаметр плоскою плетінки або з еліпсойдним перетином взагалі щось незрозуміле. Так що ж за позначення діаметрів ми читаємо при купівлі плетінки для фідера?

Зрозуміло, що шнур не підходить таким вимірам як звичайна ліска через многоволоконість своєї структури. Так що всі наші зусилля наприклад з механічним мікрометром ні до чого не приведуть. Для цієї мети використовується оптичний метод визначення, але знову ж таки, що брати за діаметр: найтовщу ділянку плетінки або середнє значення по довжині?

Одна з важливих характеристик плетеної ліски - довговічністьКожен виробник відповідає на це питання по-своєму. Одні використовують оптичний метод, як найбільш вірний, інші рахують товщину за своїми якимось складними формулами, враховуючи кількість сплітаємих ниток, армуючих вставок, спеціальні коефіцієнти і так далі. А інші компанії взагалі відмовляються від позначення діаметрів і вказують лише розривне навантаження або вказують, якому діаметру монолескі відповідає розривне навантаження вибраної плетеної ліски.
Саме міцність на розрив і повинна бути головним критерієм при виборі плетеної ліски. Причому для нашого ринку міцність на розрив позначається в кілограмах, але може бути зазначена і в lb. Для зразкового перекладу на рідні кілограми можна lb помножити на коефіцієнт 0,44.

Практично всі виробники плетінок занижують зазначений діаметр своїх виробів і їх розривне навантаження. Так що якщо ви купили плетену ліску з діаметром 0,12 а вона виявилася 0,14 і тримає на кілька кілограмів менше - це цілком нормальне явище, на сьогоднішній день.


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Головна сторинка |   Карта сайту  |
Використання матеріалів сайту тільки з активним гіперпосиланням на сайт http://feeder.in.ua