Понеділок, 18 квітня 2011, 21:27

Шнур або ліска для фідера?

Шнур або ліска

 

Це вже, напевно, риторичне питання. Скільки на цю тему міркувань на рибальських форумах і в статтях від професіоналів. Більшість з них говорять: для фідера - тільки плетінка (шнур). Але все таки немало рибалок парирує у відповідь - а мені, і з ліскою добре.

Усе-таки спробуємо розібрати аргументи обох сторін, і виберемо що поставити на фідер шнур або ліску.

Напевно, головна відмінність між шнуром і ліскою - різниця в їх чутливості.

Плюс за чутливість шнура

Шнур є абсолютно нерозтяжним, і передає навіть найслабкіші клювання. Ліска ж має розтяжність, і вона може доходити до 10-15% від її довжини, а на відстанях лову понад 30 метрів, це вже дуже багато. Звичайно виробники лісок не стоять на місці, кожен сезон з'являються нові малорозтяжні ліски до фідера. Але все таки різниця за цим показником дуже велика.

Якщо клювання в'яле, риба годується неохоче, і ви використовуєте плетений шнур, то буде більш шансів повернутися з риболовлі з уловом.

Під час риболовлі на фідер, на дистанціях понад 50 метрів, ловити на ліску взагалі практично неможливо, ліска в таких умовах нам не помічник. Якщо для підсічки, з шнуром, вам потрібно тільки зняти фідер з підставки, то якщо на котушці ліска, потрібно буде зробити ще і пару кроків назад.

Отже, плетінка безперечно виграє у чутливості при закиданні далі 50 метрів. І використання ліски на такій відстані невиправдане. А якщо лов йде під берегом (особливі до 30 метрів), ліска не поступається шнуру.

Але нерозтяжність шнура робить йому істотний недолік, шнур програє ліски під час виведення риби.
Мінус шнуру за виведення риби
Ривки риби амортизуються тільки гнучкою частиною фідера і фрикціоном котушки (який може бути неправильно виставлений). А будь-який фрикціон має час запізнювання. Особливо таке проявляється коли йде упій мання трофейних екземплярів. А якщо справа відбувається на течії, то шнур на шпулі дає вже великий мінус, і потрібно мати дуже хороший досвід роботи з фідером і фрикціоном, щоб не отримати обірваний поводок. Так що, якщо йде лов на ставках, де розводять наприклад коропових, доводиться вибирати тільки ліску.

На таких водоймах і дальність закидання переважно не велика. Так що для риболовлі коропів краще на фідер підходить ліска.

Плетіний шнур міцніший за ліску одного з ним діаметру, в 3-5 разів. Для стоячої води така перевага не має великого значення, а ось при ловлі на течії діаметр вже відіграє важливу роль: чим діаметр менший, тим менше буде парусність і менше зноситиме годівницю. Відповідно з'являється можливість праці з легшими годівницями для фідера.
Плюс за стійкість шнура до течії і вітру
Хоча діаметр шнура річ умовна (буває що шнур має плоску форму, однаковий діаметр важко витр имати під час виготовлення), але факт залишається фактом, при однаковому розривному навантаженні  плетіний шнур тонше за ліску.

Отже, чим сильніше течія, тим більш доцільніше використання плетеного шнура. 
 
І не забуваємо про бічний вітер при рибаловстві на фідер. При закиданні фідера під час вітру, ліска, наприклад діаметром 0.25, добре парусить, і утворюється велика петля. А це призводить до неточності закидання, і до пропуску клювань, під час вибору зайвої ліски. Так що плетінка більш виграє під час сильного вітру.

Тонкий шнур з легкістю ріжеться черепашками, якими так багато усіяно дно у "рибних" місцях. Це великий мінус. Але вирішується застосуванням шок-лідера з ліски більшого діаметру, який переходить на шнур. Річкові черепашки вороги шнура і друзі рибам

За ціною плетінка коштує істотно дорожче за ліску. Але термін служби у неї більший. Добрий шнур витримує 4 сезони (не забуваємо, що його можна перемотувати задом наперед), а ліска приходить до непридатності через 2 сезони, через старіння.

Мінус за любов до сміття і проблеми при морозі  

До мінуса плетінки віднесемо її любов до дрібного сміття. Особливо це дратує під час великої води. Шнур набирає на себе всяку гидоту, і забиває пропускні кільця фідера мало не через кожні п'ять метрів.

І пізніше, коли цвіте тополя, пух так і тягне до нашого шнура. У районах де особлива велика кількість цього чудо-дерева, ловити фідером на шнур неможливо, в цю пору доводиться рибалити тільки на ліску.

Ну і як же! Риболовля під час морозів. Так, плетіний шнур і тут не помічник. Та його частина, що стикається з водою, починає обмерзати, що призводить до його стопора в пропускному кільці фідера. Звичайно, плетінку можна обробити засобом від обмерзання, ну це вже для її істинних прибічників. Так що: при морозі краще себе показує ліска.

Як бачимо переваги і недоліки мають і плетінка і ліска.

Та чи може бути однозначна відповідь у виборі? Усе як завжди залежить від умов лову, і чи зможе рибалка до них пристосуватися. Ну, а для цього потрібно мати одну шпулю на якій плетінка і іншу на якій ліска. Тоді, знаючи їх переваги, ми зможемо добитися найвищих результатів під час рибалки на фідер.

Ну а якщо ви освоюєте лов на фідер, то краще підійде ліска. Вона не дорога, подивиться що і як, може бути це і не ваш метод риболовлі. Ліска прощає багато помилок при виведенні риби, не перехльостується за вершини фідера, і менш вимоглива до якості котушки.

І не забувайте: риболовля на фідер - повинна приносити задоволення!


Не розтяжності шнура робить йому істотний недолік, плетінка програє волосіні в процесі виведення.

Ривки риби амортизуються тільки гнучкою частина фідера і фрикціоном котушки (який може бути неправильно виставлений). А будь-який фрикціон має час запізнювання. Особливо таке проявляється коли йде упіймання трофейних екземплярів. А якщо справа йде на течії, то шнур на шпулі дає вже великий мінус, і потрібно мати дуже хороший досвід роботи з вудилищем і фрикціоном, щоб не отримати обірваний поводок. Так що якщо йде лов на ставках, де розводять наприклад коропових, доводиться вибирати тільки волосінь.

На таких водоймах і дальність занедбаності в основному не велика. Так що за коропами краще на фідер підходить більше ліска.

Плетінка міцніше за моноволосінь одного з ним діаметру, в 3-5 разів. Для стоячої води така перевага не має великого значення, а ось при лові на течії діаметр вже відіграє важливу роль: чим діаметр менший, тим менше буде парусність і менше зноситиме годівницю. Відповідно з'являється можливість роботи з легшими годівницями.

Хоча діаметр шнура річ умовна (буває що плетінка має плоску форму, однаковий діаметр важко выдПлюс за стійкість до течії і ветруержать в процесі виготовленні), але факт залишається фактом, при однаковому розривному навантаженні плетінка тонша за волосінь.

Отже, чим сильніше течія, тим більше доцільніше використати плетений шнур чим волосінь.

І не забуваємо про бічний вітер при лові на фідер. При занедбаності фідера під час вітру, волосінь наприклад діаметром 0.25, добре парусить, і утворюється велика петля. А це призводить до неточності занедбаності, і до пропуску клювань, під час вибору зайвої волосіні. Так що плетінка більше виграє під час сильного вітру.

Тонкий шнур з легкість ріжеться черепашками, якими так багато усіяно дно в "рибних" місцях. Це кінцево мінус. Але вирішується застосуванням шок-лідера, з волосіні більшого діаметру, яка переходить на шнур.
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Головна сторинка |   Карта сайту  |
Використання матеріалів сайту тільки з активним гіперпосиланням на сайт http://feeder.in.ua