Неділя, 22 травня 2011, 20:36

Як прив'язати шок-лідер для фідера?

Шок лідер для фідера

Під час рибалки на фідер, до прив'язки шок-лідера до основної ліски виникають підвищені вимоги. І це через малий діаметр пропускних кілець на вершині фідера.
В цій статті розглянемо, що взагалі таке шок-лідер і чи потрібний він під час риболовлі на фідер. Розберемо вузли для прив'язки шок-лідера і виберемо оптимальний для використання на фідері.

Навіщо потрібен шок лідер для фідера?

Трохи теорії.

При донному лові, при закиданні важких годівниць і грузил, чимале навантаження лягає на ліску або шнур. При закиданні, під час розмаху, вага годівниці може збільшуватися в десятки разів. Слід зміцнювати міцність шнура або ліски, що неминуче приведе до збільшення їх діаметру. А це, як ми знаємо, не є добре під час рибалки на фідер.

Чи використовуємо ми спеціальну фідерну ліску або плетений шнур, їх діаметр робить істотний вплив на парусність нашої снасті. На течії плетінка і ліска своїм опором тягнуть за собою годівницю, що призводить до необхідності збільшення її ваги.
Але можна використати і мінімальні діаметри ліски. Необхідно тільки на кінці ліски додати додаткову "шокову" ділянку з більшою міцністю - шок-лідер.

Наприклад, до основної ліски діаметром 0.2 прив'язуємо шок-лідер діаметром 0,28.

Чи, якщо основа плетена ліска діаметром 0,1, то до неї прив'язуємо шок-лідер з моноліскою діаметром 0,28.

Шок-лідер і дістав свою назву із-за того, що бере на себе "шокове" навантаження при закиданні. Припустимо, основна ліска витримує навантаження в 3кг, а шок лідер в 10-12кг - можна вже сміливо закидати важкі годівниці.

Використання шок-лідера, дає можливість для основної ліски використати мінімальні діаметри, а це у свою чергу зменшить її опір у воді. Але це не єдиний плюс використання шок лідера на фідері.

При лові на фідер часто доводиться рибалити на бровках і колоніях черепашок, адже саме ці місця так люблять риби. Навіть звичайна моноліска, не кажучи вже про флюорокарбонову, значно стійкіша до перетирання на бровці з черепашками. Тонка плетена ліска з легкістю ріжеться на таких місцях. А якщо врахувати що навіть спеціальна ліска для фідера в рази дешевша за плетінку, то краще втратити декілька метрів цієї ліски, чим плетеної.

З шок-лидером з моноліскою безпечніше закидати годівницю. Тонкий шнур легко може розрізати палець при закиданні, а з шок лідером з ліскою, такого не буде.

Із-за своєї розтяжності шок-лідер з ліски дає амортизацію при виведенні риби. Що може зіграти на руку не зовсім досвідченим фідеристам або при упійманні дійсно великої риби.

Багатьом любителям фідера в'язати оснащення більше подобається на монофільної ліски. Наприклад, несиметрична петля тільки і в'яжеться на монолісці. При використанні шок-лідера оснащення фідера можна в'язати прямо на нім, не витрачаючи при цьому кожного разу шматок плетеного шнура.

Як бачите достоїнств багато, і тому багато любителів фідера постійно використовують шок-лідер. Але не усе, і тепер дізнаємося чому.


Трохи про недоліки при використанні шок-лідера для фідера.

Про оптимальні вузли для прив'язки шок лідера ми поговоримо нижче, а доки скажемо, що яким би не був вузол, він все-таки перевершує діаметр використовуваних лісок у декілька разів. А на фідерних вудилищах, для надання кращого ладу прийнято використовувати легкі кільця маленького діаметру. Особливо це відноситься до легких (light) фідерів.

Наприклад, кільця на фідерах Shimano можуть бути не більше трьох міліметрів. І це істотно ускладнює використання шок-лідера на фідері. Якщо використати шок-лідер з ліскою діаметром 0,4 то вузол взагалі може не пролізти через такі кільця. А при використанні звичайного діаметру для шок-лідера (0,2-0,3), вузол проходитиме важко, з характерним ударом при закиданні. А це вже зменшує дальність закидання.

Трохи легше йде справа на heavy фідерах, на них кільця ставлять діаметром більше.

Але все одно, цей вузол ще і збирає всякий бруд, і під час підмотування стопориться із сміттям на тюльпані вершини фідера. Якщо лов на фідер йде вночі, то із-за цього сміття, при неуважності, можна і зламати вершину при підмотуванні. Щоб уникнути цього необхідно уважно дивитися на поведінку світляка для нічного лову на кінці вершини.

Тому необхідно постійно стежити за вузлом і чистити його від прилиплого сміття. І використати шок-лідер на вершинах з діаметром більше трьох міліметрів.

Достоїнства і недоліки використання шок-лідера для фідера:

Підсумуємо вищесказане і визначимо, що дає використання шок лідера для лову фідера?

Достоїнства шок-лідера для фідера:

  • -Дає можливість закидати більший вантаж;
  • -Основну ліску або плетінку можна використати менших діаметрів;
  • -Шок-лідер з монофильной ліски дає велику стійкість до перетирання;
  • -Не ріже пальці при закиданні;
  • -Через свою розтяжність, прощає багато помилок при виведенні риби;
  • -Оснащення фідера можна в'язати на шок-лідеру, не витрачаючи на це плетену ліску.

Недоліки шок-лідера для фідера:

  • -Вузол, яким прив'язаний шок-лідер до основної ліски, погано проходить через вузькі кільця вершини фідера. Це істотно зменшує дальність закидання;
  • -За цей вузол чіпляється сміття, яке може застрягти на тюльпані вершини;
  • -Шок-лідер з монофілу зменшує чутливість, особливо це помітно при вивченні рельєфу дна, перед ловом;
  • -Збільшується також парусність ліски, при лові на течії.

Як бачимо, є значимі плюси і мінуси використання шок-лідера на фідері. До його вибору, як і до усього, необхідно підходити з розумом, вибираючи найбільш важливі для вас пріоритети.

 

Як в'язати шок-лідер для фідера?

Передусім запам'ятаємо правило таке праило: шок лідер використовується одну риболовлю, після якої, в'яжеться новий.

Для того, щоб використати шок-лідер при лові на фідер, нам знадобиться шматок монофильной волосіні.


Яка потрібна ліска на шок-лідер для фідера?

Часто використовують діаметри: 0.22-0.25-0.28-0.30мм.

Для закидання годівниць вагою до 100 грамів використовується шок-лідер з ліски діаметром 0,22-0,25мм.

При годівницях більше 100 грамів, діаметр ліски може бути 0,28-0,3мм.

Ліска може бути практично будь-якою. При лові на важких ділянках (бровках, перекатах, черепашках і т. д) шок-лідер можна робити з флюорокарбонової ліски.


Яка довжина шок-лідера для фідера?

Довжина шок-лідера зазвичай складає 2-3 довжини вудилища (приблизно біля 8-12м) фідера. Плюс мінус один метр істотної ролі не грає. Але якщо лов йде на малих дистанціях, наприклад 20 метрів, то шок лідер робимо мінімальний, для мінімізації втрати чутливості.


Якій використати вузол для прив'язки шок-лідера на фідер?

 Для прив'язки шок-лідера і основної ліски використовуватимемо три прості і міцні вузли.

Це: Blood Knot, Albright і Klinch вузол.

Для зменшення тертя цих вузлів при проходженні через колечка, треба використати їх проклеювання. Краплю суперклею додаємо на готовий вузол. Це надасть вузлу гладкість. І сміття менше чіплятиметься за вузол, і проходження через колечка вершини фідера стане краще.

Розглянемо кожного з вузлів детальніше.


Blood Knot або "кривавий вузол" для прив'язки шок-лідера.

Своє поширення і криваву назву цей вузол отримав в 15 столітті. Тоді його в'язали на кінці батога, для покарання англійських матросів на флоті.

Міцність вузла Blood Knot доходить до 75%. Рекомендується для зв'язування плетінки і ліски або двох лісок, діаметри яких відрізняються не більше ніж в 2 рази.
Blood Knot простий вузол, знати який повинен кожен рибалка.
Blood knotОбертаємо одну ліску навколо іншої і робимо і протягуємо через центр. Змочуємо, затягуємо і вузол готовий.
Причому я б радив плетінкою робити 8 оборотів, а ліскою 5.
Для надання гладкості крапнемо крапельку суперклею на вузол.

 

Вузол Albright для прив'язки шок-лідера

З шок-лідера робимо невелику петельку. Пропускаємо через неї основну волосінь або плетінку, і робимо 7-10 оборотів. Кінець плетінки протягуємо через петлю, змочуємо і затягуємо вузол.
Для надання гладкості крапнемо крапельку суперклею на вузол.

вузол albright knot 

Вузол Klinch для прив'язки шок-лідера

вузол клінч


Цей простій і міцний вузол може використовуватися не лише для прив'язки гачків але і для шок-лідера.

На кінці плетеного шнура робимо маленьку петельку, і за неї клінчем прив'язуємо наш шок-лідер. Перед затягуванням не забуваємо про змочування, щоб не травмувати ліску.

 Ми розглянули три основні вузли для прив'язки шок-лідера. Особисто я користуюся другим варіантом - вузлом albright. Коротко обрізую кінчики, що залишилися, і додаю краплю клею. З двох видів суперклею, що продаються у нас, використовую той, що для рухливих і м'яких з'єднань.

використання шок-лідера 


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Головна сторинка |   Карта сайту  |
Використання матеріалів сайту тільки з активним гіперпосиланням на сайт http://feeder.in.ua