Понеділок, 02 травня 2011, 23:05

Світляки для риболовлі (light stick)     

Світляки для риболовлі

 

Рибалка вночі, у тому числі і на фідер, не менш захоплююча чим рибалка у світлий час доби. А в певну пору року, наприклад під час жари і посухи, може давати набагато більші результати.

З появою світлодіодних налобних і стаціонарних ліхтарів, електронних сигналізаторів клювання, риболовецьких світляків (light stick) - риболовля вночі стала комфортнішою, і якщо так можна виразитися, більше "зрячою".
 

На багатьох риболовецьких і туристичних сайтах можна зустріти досить багато рад і статей, присвячених оглядам світлодіодних ліхтарів для нічної риболовлі і сигналізаторам клювання. Огляди риболовецьких світляків зустріти практично неможливо, хоча це невід'ємний атрибут нічної риболовлі, як для поплавцевого лову, так і для риболовлі на фідер.

Отже, поговоримо про світлякі для риболовлі:

  • - що це таке і як вони працюють;
  • - і як вибрати риболовецькі світляки.

Риболовецькі світляки хлинули до нас з масою іншої китайської продукції що заполонила наші ринки. Світляки представлені в магазинах і на ринках в широкому асортименті. Вони робляться різними виробниками, мають різні форми, колір, довжини і діаметри. Невелика ціна, герметична упаковка, простота використання, усе це, дало можливість риболовецьким світлякам зайняти постійне місце в снастях любителів нічної риболовлі.

 

Риболовецькі світлякиСвітляки для риболовлі (fishing light stick по іноземному, або "черв'ячок" по нашому) складаються з пластикової капсули, наповненої рідиною "А", усередині якої скляна трубочка з рідиною "Б". Для того, щоб світляк почав працювати його необхідно надламати, при цьому ламається скляна колба, і потрясти. Рідини "А" і "Б" вступають у взаємодію і починається процес світіння. Зазвичай він протікає до 15 годин. Яскравість світіння максимальна на початку, тьмяніє з часом.

Для тих кому цікаво, розглянемо детальніше склад і принцип роботи риболовецьких світляків, а інші можуть відразу перейти до рекомендацій по вибору світляків для риболовлі.


Як працюють світляки для риболовлі?

Серед рибалок давно існує думка про те, що світляки для риболовлі мають шкідливий склад. Багато хто говорить, що в них міститься фосфор і що вони шкідливі для організму рибалкlight sticksи. До того ж забруднюють довкілля. Звідки з'явилося таке відношення, я не знаю, але те, що основа для цього була, це точно.

Я наприклад сам був свідком такого випадку : коли наші альпіністи, років 10 назад, поверталися додому з Тібету, прикупивши там декілька упаковок світляків для наметів, вони були затримані в аеропорту на митниці. І знаєте чому? Саме із-за радіаційного фону, що перевищує, який давали ці світляки.

Тут звичайно зіграло важливу роль те, що купували вони ці палички-світляки в самому Китаї, а контроль якості продукції і виробничих процесів, як ми знаємо, там дуже на низькому рівні, а особливо таким він був років 10-20 назад. Якщо до експортної продукції пред'являються хоч які те вимоги, то для внутрішнього ринку діє правило "і так зійде".

light sticks 2

Не дарма адже, на деяких упаковках риболовецьких світляків можна зустріти напис, що вони не шкідливі здоров'ю, і відповідають європейським вимогам. Що додавали у той час китайські виробники у світляки не відомо. Хоча давно відома технологія отримання світла при протіканні хімічної реакції (хемилюминесценция), з використанням нешкідливих компонентів.

Такі хімічні джерела світла отримали широке застосування не лише у рибалок, мисливців, рятувальників, але і у сфері розваг. Дитячі іграшки, прикраси, оформлення вечірок, усіляких дрібничок і одягу - це деякі з тих напрямів, де використовується хемілюмінесценція. Однією з популярних речовин для хімічних джерел світла є люмінол. Люмінол це порошок жовтого забарвлення, який в кислому розчині дає красиве світіння синюватого відтінку.

Світляки для риболовлі (light stick) прийнято робити в ясно-зеленим світінні. Оскільки такий спектр сприйнятливіший для нашого ока, чим синій відтінок, а отже буде помітний на більшій відстані. І риболовецькі світляки мають дещо інший склад.

У внутрішній капсулі із скла знаходиться добре усім відомий пероксид водню (перекис водню). У зовнішній пластиковій оболонці міститься флуоресцентний барвник і оксалат (складний ефір щавлевої кислоти). Барвник може міститися і у внутрішній капсулі.Як працюють риболовецькі світляки

При змішуванні перекису і оксалата відбуваються хімічні реакції, при яких виділяється енергія.

Ця енергія поглинається флуоресцентним барвником, який переходить спочатку у збуджений стан, а потім назад в спокійний, випромінюючи при цьому світло. Залежно від типу вживаного флуоресцентного барвника отримують різний відтінок світіння.

До речі, якщо до вас прийде ідея розламати риболовецький світляк, намазати обличчя і руки, і піти когось лякати, то нічого окрім роздратування шкіри у вас не вийде. Кисень з повітря гасить світіння, а перекис водню, при попаданні на шкіру або будь-яку органіку, розпадається через декілька хвилин.

 

Вибираємо риболовецькі світляки.

У продажу можна зустріти світляки для риболовлі від різних виробників. Тут представлені і відомі фірми у виготовленні риболовецьких снастей, так і зовсім екзотичні. Причому призначені вони в основному для лову на поплавець. У комплекті йдуть і спеціальні прозорі кріплення.

Найважливіший параметр при виборі риболовецьких світляків - це тривалість яскравого світіння. Залишкове світіння "черв'ячків" може триває декілька діб, але для нас важливо саме період найбільшої яскравості риболовецьких світляків. Вона зазвичай знаходиться в районі 8-ми годин. Це цілком вистачить для літньої нічної риболовлі. Але якщо лов йде восені ніччю, то під ранок, коли ще темно, а багато рибалок вже вилазять зі своїх укриттів і думають про майбутній "лов на уранішню зоречку", їх може зустріти картина тьмяних, ледве помітних вогників.

Нерідко буває що світляки від деяких виробників через 3 години вже ледве видно.
Особисто я частіше усього користуюся такими світляками: lumo від Golden Catch, Powder і світляками від Ocean Sun.Світляки для риболовлі трьох видівОстаннім часом зупинився саме на Ocean Sun, причому саме на такій їх формі як лампочка. За моїми спостереженнями саме ці риболовецькі світляки мають найбільший запас світіння.

Ocean Sun 1Ocean Sun 2

Може бути це пов'язано з великим об'ємом речовини усередині, через таку форму світляка.

light stick Mikado

Під час рибалки на фідер такого світіння вистачає на усю ніч і ранок. Так що, якщо для вас важлива тривалість світіння спробуйте ці риболовецькі світляки.

Світляки від Mikado, на мій погляд, мають зовсім невеликий період життя.

Добру репутацію серед нічників мають і риболовецькі світляки від Balzer. Я їх ще не пробував, але не раз чув позитивні відгуки.

Є ще такий цікавий факт: щоб уповільнити або практично зупинити хімічні процеси активованого світляка, його необхідно помістити в морозильну камеру. Там він зможе зберігатися до наступної риболовлі. Потім світляк для риболовлі виймається, розігрівається в руках, і знову починає світитися. І навпаки, підвищена температура сприяє швидшому протіканню реакцій у світляку, що призводить до яскравішого світіння, але і зменшує період світіння.

Риболовецькі світляки, при лові на фідер, мають два істотні недоліки:

  • - перший - захліст плетінки за світляк для риболовлі;
  • - другий - втома в очах при довгому спостереженні за світляком;

Давайте розберемося як ми можемо з цим боротися.
Під час рибалки на фідер, перед настанням темряви, необхідно правильно вивчити рельєф дна, визначити точку для закидання і годування.
Перед самою темрявою активуємо світляк для риболовлі, і розміщуємо його між кільцями вершини фідера. Я б не радив це робити між самими останніми кільцями. Оптимальним буде проміжок між 2-м і 3-м або 3-м і 4-м колечком вершини фідера.

Для цієї мети я особисто використовую вузький скотч. Головне міцно і правильно прикріпити краї світляка скотчем, так щоб не було щілини між світляком і вершиною. Саме така щілина, у той час коли ми дістали фідер на берег, і у плетінки з'явилося слабке місце, і робить зачепи за шнур.

Коли риболовецький світляк на вершині, необхідно привчити себе виконувати таке правило: якщо витягнули фідер і ставимо його на підставку (для того, щоб набити годівницю фідера, замінити наживку), необхідно тримати плетінку в натяжку, і ставити фідер плавно, не давати вершині вільно розхитуватися.

Якщо цього не зробити, і грубо поставити фідер на підставку, то вершина граючи з плетінкою, чіпляє її за світляк, а потім і за колечка. Доводиться підходити до вершини, підсвічувати, розплутувати. Зрозуміло, що вночі це усе украй незручно.
І друге правило, перед закиданням перевіряємо, щоб плетінка вільно ходила через кільця. Якщо буде перехлест за риболовецький світляк, то ми зможемо відразу це визначити. Тим самим врятувати себе від поломки вершини або відстрілу годівниці.

Ці два правила хоч і не узабезпечать нас повністю від перехлестів, але допоможуть звести їх до мінімуму, при використанні риболовецького світляка.

Ми вже розглядали переваги і недоліки використання плетінки для фідера. Ось ще маленька перевага ліски. При її використанні, таких перехлестів за світляк трапляється менше.
Тепер про втому в очах, при спостереженні за світляком для риболовлі.

Так, це реально напружує. Після вже 3-4 годин нічного лову, починає іноді здаватися, що світляк сіпається і рука вже тягнеться підсікати. Особливо коли напевно відчуваєш, що повинен клюнути дуже великий карась, а він обов'язково робитиме це обережно і повільно, і потрібно пильнувати! А з вами таке буває? Зі мною часто. Потім стає важким направляти зоровий фокус на світляк. Коротше навантаження на очі йде колосальне.

Риболовецький світляк

Але тут є один простий вихід: не потрібно постійно дивитися на риболовецький світляк. Причепіть на стійку під фідер, дзвоник. Він відмінно вас повідомлятиме про хороше клювання. Чуємо звук - дивимося на яке вудилище клює.

А вночі риба не примхлива. Клює активно, і у більшості випадків підсічки не потребує. І дзвоник на стійці відмінно повідомить нас про цю подію.

І як додатково, добре б мати на березі постійне невелике джерело розсіяного світла. Це також сприятиме меншій напрузі на очі.
 

І наостанок цікаве відео від "божевільного професора":

Як приготувати "коктейль зі світляків" (light sticks). Не повторюйте це удома!

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Головна сторинка |   Карта сайту  |
Використання матеріалів сайту тільки з активним гіперпосиланням на сайт http://feeder.in.ua